Paylaş

Haberler

Altın vadeli işlemleri 4 haftanın en düşük seviyesinde

Altın vadeli işlemleri 4 haftanın en düşük seviyesinde

Altın vadeli işlemleri 4 haftanın en düşük seviyesinde

Investing.com – Altın vadeli işlemleri Salı günü Fed yetkililerinin Haziran ayında faiz artışına gidilebileceğine dair yorum yapmalarının ardından dört haftanın en düşük seviyesinde seyrediyor.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Pazartesi günü bu yıl içinde iki ile üç adet faiz artışının mümkün olduğunu belirtti.

San Francisco Fed Başkanı John Williams da Harker gibi bu yıl içinde iki ile üç adet faiz atışının uygun olacağını, ancak 2017’de üç ile dört adet artış beklediğini belirtti.

Pazartesi günü St. Louis Fed Başkanı James Bullard, sıkılaşmaya başlayan işgücü piyasalarının ABD’de yukarı yönlü enflasyon baskısı yapabileceğini belirtti.

New York Ticaret Borsasında Haziran vadeli altının onsu 0,54% düşüşle 1.244,75 dolardan işlem görüyor.

Pazartesi günü fiyatlar, 28 Nisan’dan beri en düşük seviye olarak 1.243,50 dolara kadar geriledi.

Altın vadeli işlemleri, Fed yetkililerinin, bankanın Haziran ayında faiz artırabileceğini belirtmesinin ardından Mayıs başından beri yaklaşık 4% değer kaybetti.

Fed’in Haziran ayında faiz oranlarını artıracağı beklentileri geçtiğimiz hafta 4%’ten 30%’a yükseldi. Temmuz ayı ihtimali ise 58% olarak görülüyor.

Amerikan dolarının diğer majör dövizler karşısındaki performansının ölçümü olan dolar endeksi iki ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor.

Son dönemde gerçekleşen düşüşe rağmen sarı metal fiyatları, yılbaşından beri 17% oranında değer kazandı.

Kademeli faiz artışı, altın fiyatları için daha az tehdit oluşturmaktadır.

Önümüzdeki hafta yatırımcılar, bu yıl içindeki faiz artışlarını öngörebilmek için ABD’den gelecek ekonomik verilere odaklanmış olacak.

Diğer yandan Temmuz vadeli gümüşün onsu 0,75% düşüşle 16,30 dolara geriledi. bakırın libresi ise 0,24% artışla 2,060 dolara yükseldi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/alt%C4%B1n-vadeli-i%C5%9Flemleri-4-haftan%C4%B1n-en-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCk-seviyesinde-100546

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla