Paylaş

Haberler

Altın, yatırımcıların Fed’in faiz artırımı umutları sönünce atağa geçti

Altın, yatırımcıların Fed’in faiz artırımı umutları sönünce atağa geçti

Altın, yatırımcıların Fed’in faiz artırımı umutları sönünce atağa geçti

Investing.com – Altın fiyatları Perşembe günü, Fed’in faiz artırımını ertelemesi imaları içeren Fed Temmuz toplantı tutanaklarından sonra iki aydan fazladır ulaştığı en yüksek seviyeye tekrar yükseldi.

Comex altın vadeli işlemleri %0,9 oranında değer kazanarak 1.293,72 dolar seviyesine yükseldi. Geçen haftanın sonlarında görülen 1.298,10 dolar değerinden pek uzak bir değer değil.

Beyaz Saray danışma grubunun tasfiyesinin oturum sonlarında altın değerini yükseltmesine neden olmasının ardından Çarşamba gününü altın fiyatları yüksek değerlerde kapattı.

Fed’in son toplantı tutanakları gösterdi ki, politikacılar son zamanlarda görülen zayıf enflasyon değerlerine karşı tedbiri arttırdı ve faiz artırımını erteledi. Bu tutanakların ardından altın daha da değer kazandı.

Vadeli işlem tacirleri Investing.com’daki Fed Faiz Görüntüleme Aracı’na göre Aralık ayında faiz artırımına %40 şans veriyor. Tutanaklar öncesinde %50 olasılık tahminleniyordu.

Kıymetli madenler, ABD faiz oranlarında görülen gelişmelere karşı hassastır. Külçe gibi getirisi olmayan varlıkların fırsat maliyetini arttırır. Süratli bir artış serisi altın fiyatları için, yüksek oranlara doğru kademeli olarak görülen bir artıştan daha tehlikeli görünür.

Piyasa oyuncuları dikkatlerini haftalık işsizlik sigortası başvurusu ve Philadelphia Fed imalat anketi verilerine çevirdi. Ekonominin gücünü ve bunun Fed’in para politikasına olan bakışını nasıl etkileyeceğini anlamaya çalışacaklar.

Öte yandan Comex gümüş vadeli işlemleri %0,9 oranında artışla 17,09 dolardan işlem gördü.

Diğer kıymetli madenler arasında platin %0,6 puan yükselerek 980,50 dolar seviyesine ulaşırken paladyum %1,3 oranında büyük bir yükselişle ile 921,85 dolar seviyesinde işlem gördü.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/altn-yatrmclarn-fedin-faiz-artrm-umutlar-sonunce-ataga-gecti-501071

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla