Paylaş

Haberler

Çin GSYH hesaplama yöntemini değiştirdi; “yeni ekonomi” ve sağlık sektörünü ekledi

Çin GSYH hesaplama yöntemini değiştirdi; “yeni ekonomi” ve sağlık sektörünü ekledi

Çin GSYH hesaplama yöntemini değiştirdi; “yeni ekonomi” ve sağlık sektörünü ekledi

BEIJING, 14 Temmuz (Reuters) – Çin istatistik ofisi, gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) hesaplama yöntemini sağlık, turizm ve “yeni ekonomi” sektörlerini içerecek şekilde değiştirdi.

Çin, Pazartesi günü ikinci çeyrek GSYH verisini açıklayacak. Yeni hesap yönteminin bu veriye yansıyıp yansımayacağı ise bilinmiyor.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu değişikliği duyurduğu bugünkü açıklamada yeni hesap yönteminin “şu andan itibaren” geçerli olduğunu belirtti, ancak yürürlüğe alınmasının “kademeli bir süreç” olacağına, kâr amacı gütmeyen kurumları yansıtan ölçüm yöntemlerinin henüz hayata geçmediğine dikkat çekti.

Çin GSYH hesaplama yöntemini en son 2002’de değiştirmişti.

Geçen yıl ise araştırma ve geliştirme harcamalarının GSYH hesaplamalarına dahil edilmesine karar verilmiş, bu da 2015 GSYH büyüklüğünü yüzde 1.3 artırarak 68.55 trilyon yuana (10.3 trilyon dolar) yükseltmişti. Ancak GSYH büyüme oranında ancak çok küçük değişik olmuş ve yüzde 6.9’da kalmıştı.

Reuters anketine göre Çin’de ekonomik büyümenin bu yılın tamamında, geçen yıla kıyasla 0.1 baz puan gerileyerek 26 yılın en düşük rakamı olan yüzde 6.6’ya inmesi bekleniyor.

Çin ekonomisi ilk çeyrekte ise gayrimenkul sektöründe dinmek bilmeyen büyümenin ve devletin artan altyapı harcamalarının desteğiyle yüzde 6.9 büyüme kaydetmişti.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi çeviren Can Sezer; Redaksiyon Orhan Coşkun)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/ekonomik-indikat%C3%B6r-haberleri/%C3%A7in-gsyh-hesaplama-y%C3%B6ntemini-de%C4%9Fi%C5%9Ftirdi;–quot;yeni-ekonomi-quot;-ve-sa%C4%9Fl%C4%B1k-sekt%C3%B6r%C3%BCn%C3%BC-ekledi-498846

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla