Paylaş

Haberler

Çin’de yeni konutların fiyatlarındaki büyüme Temmuz’da güç kaybetti

Çin’de yeni konutların fiyatlarındaki büyüme Temmuz’da güç kaybetti

Çin’de yeni konutların fiyatlarındaki büyüme Temmuz’da güç kaybetti

BEIJING, 18 Ağustos (Reuters) – Çin’de konut ev fiyatlarındaki büyüme Temmuz itibariyle ivme kaybederek, konut fiyatlarındaki artışın yıl içinde durgunlaşacağına dair beklentiler güçlendirdi.

Hükümetin fiyatları kontrol altında tutmak için devreye aldığı kısıtlamalar büyük kentlerde etkisini göstererek fiyatların Temmuz’da Ağustos 2016’dan bu yana en yavaş artışı kaydetmesini sağladı. Küçük kentlerde fiyat artışları ise canlılığını korudu.

Politika yapıcılar, sonbaharda hükümet ve Komünist parti yönetimindeki değişim olacağını dikkate alarak önceliği finansal sistem ve sosyal dengeye tehdit oluşturabilecek dramatik fiyat dalgalanmaların önüne geçmeye verdi.

Çin’deki konut fiyatları artık eskiye kıyasla daha ılımlı artış kaydederken ve satışlar da yavaşlıyor. Uzmanlar, ülkedeki güçlü konut talebi dikkate alındığında fiyatlarda keskin bir düşüş beklemiyor.

Çin’deki 70 büyük kentte ortalama yeni konut fiyatları, istatistik bürosu verilerine göre, Haziran’da bir önceki aya kıyasla yüzde 0.7 artıktan sonra ivme kaybederek Temmuz’da yüzde 0.4 artış kaydetti.

Çin’in en büyük konut piyasası Beijing’de yeni konut fiyatları Haziran’da yüzde 0.4 geriledikten sonra Temmuz’da yüzde 0.1 düşüş kaydetti. Shanghai’da fiyatlar Temmuz’da yatay seyrederken, Shenzhen’de fiyatlar yüzde 0.2 geriledi.

Yeni konut fiyatları yıllık bazda bakıldığında Temmuz’da yüzde 9.7 ile Ağustos 2016’dan bu yana en yavaş artışı kaydetti. Konut fiyatlarındaki artış Haziran’da yıllık bazda yüzde 10.2 olmuştu.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

(Haberi çeviren Zeynep Özdemir; Redaksiyon Can Sezer)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/ekonomik-%C4%B0ndikat%C3%B6r-haberleri/cinde-yeni-konutlarn-fiyatlarndaki-buyume-temmuzda-guc-kaybetti-501225

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla