Paylaş

Haberler

Çin’in Temmuz ayı ihracat ve ithalatı beklentilerin altında kaldı

Çin’in Temmuz ayı ihracat ve ithalatı beklentilerin altında kaldı

BEIJING, 8 Ağustos (Reuters) – Çin’in ihracat ve ithalatı Temmuz’da beklentilerin altında büyürken; Batı’daki başlıca merkez bankalarının ekonomiye verdikleri destekleri küçültmeyi değerlendirdiği bir zamanda küresel talebin azalmaya başladığı endişelerini de beraberinde getirdi.

Çin’in beklentilerin altında kalan ticaret verileri, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Çin ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki toparlanmaya atıfta bulunarak, küresel ekonominin bu yıl ve gelecek yıla ilişkin görünümünü yükseltmesinden bir gün sonra geldi.

ABD’de siyasi çekişmelerin Başkan Donald Trump tarafından ekonomiye verilen destek politikalarını engellemesiyle birlikte Çin ve Avrupa bu yıl küresel büyümedeki paylarını artırıyorlar.

Ancak resmi verilere göre, Çin ihracatının büyüme hızı bir Temmuz’da bir önceki yıla göre yavaşlayarak yüzde 7.2 olurken; Haziran’daki yüzde 11.3’lük artışın ardından Şubat ayından bu yana en zayıf seyrini kaydetti. Analistlerin beklentisi ise artışın yüzde 10.9 olması yönündeydi.

İthalat ise bir önceki ay kaydedilen yüzde 17.2’lik artışın ardından Temmuz’da yüzde 11 yükselerek Aralık ayından bu yana en yavaş büyümeye işaret etti. Gerçekleşme, yüzde 16.6’lık büyüme beklentisinin de altında kaldı.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ceyda Çağlayan)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/cinin-temmuz-ay-ihracat-ve-ithalat-beklentilerin-altnda-kald-500267

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla