Paylaş

Haberler

Doğal gaz vadeli işlemleri 8 ayın en yüksek seviyesinde

Doğal gaz vadeli işlemleri 8 ayın en yüksek seviyesinde

Doğal gaz vadeli işlemleri 8 ayın en yüksek seviyesinde

Investing.com – ABD’de doğal gaz vadeli işlemleri Perşembe günü Kuzey Amerika seansı sırasında ülkedeki doğal gaz stoklarının beklenenden az yükseldiğinin belirtilmesiyle sekiz ayın en yüksek seviyesini vurdu.

New York Ticaret Borsasında Temmuz vadeli doğal gazın bir milyon BTU’su 3,24% artışla 2,548 dolara yükseldi.

ABD Enerji Bilgi Yönetimi tarafından Perşembe günü yayınlanan rapor, 3 Haziran haftasında 65 milyar fit küplük artış olduğunu belirtti. Beklentiler 78 milyonluk artış olacağı yönündeydi.

Geçtiğimiz hafta 82 milyar fit küplük artış gerçekleşmişti. Bir önceki yılın aynı döneminde gerçekleşen artış 117 milyar, beş yıllık ortalamaya göre bu dönemdeki artış ise 96 milyar fit küp olarak belirlendi.

ABD’de doğal gaz stokları geçtiğimiz hafta 2,972 trilyon fit küp olarak belirlendi. ABD Enerji Bilgi Bakanlığı, bu seviyenin bir yıl öncesine göre 22,2%, beş yıllık ortalamaya göre ise 24,3% oranında yüksek olduğunu belirtti.

Yaz aylarında aşırı sıcakların güç santrallerindeki talebi yükseltmemesi halinde stokların Ekim sonuna kadar 4,3 trilyon fit küplük psikolojik sınırı test etmesi bekleniyor.

Doğal gaz fiyatları, son haftalarda hava durumu tahminleriyle doğru orantılı olarak hareket etmekte.

Doğal gaz, genellikle bahar aylarında ılık havalarda sezonun en düşük seviyesine gerilemektedir. Yaz aylarında klima kullanımının artmasıyla birlikte fiyatlarda da artış görülmektedir.

New York merkezli ham petrolün varili 1,33% düşüşle 50,55 dolara gerilerken Temmuz vadeli kalorifer yakıtı 1,37% düşüşle 1,549 dolara geriledi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/do%C4%9Fal-gaz-vadeli-i%C5%9Flemleri-8-ay%C4%B1n-en-y%C3%BCksek-seviyesinde-102033

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla