Paylaş

Haberler

ECB faizleri sabit tuttu, güçlenen büyümeye rağmen tahvil alım taahhütünde değişiklik yapmadı

ECB faizleri sabit tuttu, güçlenen büyümeye rağmen tahvil alım taahhütünde değişiklik yapmadı

ECB faizleri sabit tuttu, güçlenen büyümeye rağmen tahvil alım taahhütünde değişiklik yapmadı

FRANKFURT, 20 Temmuz (Reuters) – Avrupa Merkez Bankası (ECB) euro bölgesi ekonomisinde hızlanan büyümeye rağmen aşırı gevşek para politikasının devam edeceğini teyit etti ve gerek olması halinde tahvil alımlarını artırabileceğini belirtti.

ECB politika ve mevduat faizini bulundukları tarihi düşük seviyelerde tutarken, her ay 60 milyar euro tutarında tahvil almaya en azından Aralık ayına kadar devam edeceğini ve ihtiyaç görmesi halinde süreyi uzatabileceğini veya alım miktarını artırabileceğini belirtti.

Yatırımcılar ECB Başkanı Mario Draghi’nin geçen ay aşırı gevşek para politikasında ekonomik büyümeye bağlı olarak değişikliğe açık kapı bırakmasının ardından ECB’nin tahvil alım programında ne zaman kısıntıya gidebileceğine dair ipuçları bekliyorlar.

ECB euro bölgesinde kredi maliyetlerini belirleyen politika faizini sıfırda tutarken, bankaların elindeki nakit fazlasına ödediği faizi gösteren mevduat faizini de yüzde eksi 0.4’te tuttu.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/ekonomik-indikat%C3%B6r-haberleri/ecb-faizleri-sabit-tuttu,-g%C3%BC%C3%A7lenen-b%C3%BCy%C3%BCmeye-ra%C4%9Fmen-tahvil-al%C4%B1m-taahh%C3%BCt%C3%BCnde-de%C4%9Fi%C5%9Fiklik-yapmad%C4%B1-499262

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla