Paylaş

Haberler

Enflasyonun faturası ağır olabilir!

Enflasyonun faturası ağır olabilir!

Enflasyonun faturası ağır olabilir!

Investing.com – Temmuz’da düşüş gösteren tüfe, Ağustos’ta tekrar çift haneye ulaşırken çekirdek tüfe ise yaklaşık son 12 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

TUİK’in bugün açıkladığı rapora göre, tüfe Ağustos’ta yıllık olarak %10,68 ile beklenti üzerinde geldi.

Aylık bazda ise %0,15 artış beklentisine karşın %0,52 artışla rekor kırarken üfe de Ağustos’ta %0,85 artış gösterdi.

Temmuz tüfe rakamlarındaki düşüş, USDTRY kurundaki gerileme ve Fed’in faiz artışına karşı ihtiyatlı olması ile TCMB’nin faiz indirimine gideceği beklentileri artmıştı, ancak nasıl ki Fed’in faiz politikasında öncelikle enflasyon önemliyse TCMB için de enflasyon faiz politikasındaki ana etken.

Yıl içinde rekor yükselişler gösteren enflasyonun ardından TCMB sıkı para politikası duruşunu artırdı, ancak enflasyonda hala hedeflenen seviyenin oldukça üzerinde olunması TCMB’nin bu politikasını sürdürmesine neden olacak gibi görünüyor.

Güne düşüşle başlayan USD/TRYkuru, olumsuz enflasyon verisinin ardından 3,45 seviyesine yükseldi. ABD Dolar Endeksi ise, 92,50 seviyesi üzerinde şimdilik tutunamıyor.
USD/TRY kurunda 3,46 direnci üzerine atak yaşanırsa yükselişler hızlanabilir, teknik olarak 3,46 takip edilecek ilk kritik direnç seviyesi konumunda.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/ekonomik-indikat%C3%B6r-haberleri/enflasyonun-faturas%C4%B1-a%C4%9F%C4%B1r-olabilir!-502369

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla