Paylaş

Haberler / Kripto Para Haberleri

Ethereum mu ? Bitcoin mi ?

Ethereum mu ? Bitcoin mi ?

Belki de bu sorunun gelmesini öngörmek çok doğal ama bu iki para arasında gerçekleştirilen açıklamalara göz gezdirdiğimizde aslında birbiri ile yarış halinde olmayan paralar olduğunu söylemek mümkün. Hatta Ethereum’un mucidinin bizzat Bitcoin ekibinde yer alması ve Ethereum’un Bitcoin ile yarışmayan ayrı bir noktada olduğu ile ilgili demeçleri oldukça fazla ama yatırımcı için her biri yatırım aracı olduğundan bu konuya bir el atmak gerekir dedik ve aralarında bulunan küçük farkları açıklama kararı aldık.

  • Ethereum, oldukça kısa sürede gelişim göstererek 30 milyar Dolar civarlarında bir piyasa değerine ulaştı.
  • Henüz 23 yaşında olan Vitalik Buterin tarafından geliştirilen Ethereum’a gösterilen bu yoğun ilginin nedeni, Ethereum’un Bitcoin’den daha farklı alanlarda önemli çözümler getirebiliyor olması.
  • Her iki paranın da altyapılarını oluşturan teknolojilere bakıldığında Ethereum‘un bir adım öne çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. En temelde Ethereum, Bitcoin’e göre daha hızlı bir teknoloji. Bitcoin’de ortalama blok oluşturma süresi 10 dakika. Ethereum ise bu süreyi 12 saniyeye kadar düşürmeyi planlıyor. Bu da işlemlerin bir o kadar hızlı onaylanması anlamına geliyor.
  • Bunun yanı sıra Ethereum, akıllı sözleşme işlevselliğine sahip ve bununla Bitcoin’den önemli ölçüde ayrılıyor. Akıllı sözleşmeler sayesinde artık avukat, noter vs. gibi herhangi bir arabulucuya ihtiyacınız kalmayacak. Ayrıca akıllı sözleşmeler, geleneksel bir sözleşmenin yaptığı gibi sadece sözleşmeyle ilgili kuralları ve cezaları tanımlamakla kalmaz, bu yükümlülüklerin otomatik olarak yerine getirilmesini sağlar.
  • Son olarak dünya çapında faaliyet yürüten dev şirketler Ethereum ile işbirliği içerisinde. Bu şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Öne çıkanları şimdilik şöyle sıralayabiliriz: BBVA, BP, Deloitte, ING, Microsoft, Intel, JP Morgan, National Bank of Canada, Samsung, Santander, Toyota, Thomson Reuters


Yani bu şekilde ele alacak olursak güvenilirlik ve hız açısından Ethereum’un bir adım daha önde olduğunu söylemek mümkün fakat popülerite çarpışması söz konusu olduğunda ve pastayı yaratanın da belli olması neticesinde Bitcoin’in azımsanamayacak seviyede bir yer sahibi olduğunu söylemek de mümkün. Bu tartışmanın ilerleyen günlerde iki para arasında tercih konumunda kişilere daha somut veriler vereceği konusunda beklentiler de oldukça yüksek.

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla