Paylaş

Haberler

Euro bölgesi’nden şubat ayında 18.9 milyar dış ticaret fazlası!

Euro bölgesi’nden şubat ayında 18.9 milyar dış ticaret fazlası!

Avrupa kıtası üzerinde yer alıp Euro’yu para birimi olarak kullanan ülkelerden şubat ayında rekor denilebilecek seviyede dış ticaret fazlası söz konusu oldu.

Avrupa Birliği Ulusal İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre 19 üyeli Euro Bölgesi Şubat ayında dünyanın geri kalanına 177.5 milyar euro tutarında ihracat gerçekleştirdi. 19 üyeli bloğun ihracatı bir yıl öncesine göre yüzde 3.0 arttı.

Eurostat’tan yapılan açıklamaya göre Euro Bölgesi’nin Şubat 2018’de dünyanın geri kalanından yaptığı ithalatın büyüklüğü ise 158.6 milyar euro oldu ve bir yıl öncesine göre yüzde 1.5 arttı.

Bu veriler ışığında Euro Bölgesi Şubat 2018’de dünyanın geri kalanıyla gerçekleştirdiği ticaretinde 18.9 milyar euro dış ticaret fazlası verdi. Bir yıl önce aynı dönemde Euro Bölgesi’nin dış ticaret fazlası 16.1 milyar euro olarak gerçekleşmişti.

Euro Bölgesi’nin kendi içinde gerçekleştirdiği ticaret ise bir yıl öncesine göre Şubat ayında yüzde 3.9 artarak 153.7 milyar euroya yükseldi.

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla