Paylaş

Haberler

Fed faiz artırım ve bilanço daraltma planlarına değişiklik yapmadan devam ediyor, ancak enflasyon temkinli olmayı gerektiriyor-Yellen

Fed faiz artırım ve bilanço daraltma planlarına değişiklik yapmadan devam ediyor, ancak enflasyon temkinli olmayı gerektiriyor-Yellen

Fed faiz artırım ve bilanço daraltma planlarına değişiklik yapmadan devam ediyor, ancak enflasyon temkinli olmayı gerektiriyor-Yellen

Howard Schneider

WASHINGTON, 13 Temmuz (Reuters) – Fed Başkanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin faiz artırımlarına imkan verecek ve merkez bankasının devasa bilançosunu daraltma sürecini başlatacak kadar sağlıklı olduğunu, ancak düşük enflasyon ve nötr faiz oranının manevra alanını sınırlayabileceğini söyledi.

Yellen, görev süresi sona ermeden önce Kongre’ye yaptığı muhtemelen son değerlendirmede ABD ekonomisinin yavaş büyümeye rağmen istihdamı artırabildiğini ve istikrarlı hane halkı tüketimi, yakın dönemde artan yatırımlar ile yurtdışında güçlenen ekonomik koşullardan destek bulduğunu belirtti.

Yellen, dünkü konuşmasında “(Fed) ekonomideki gelişmelerin politika faizinde zaman içinde kademeli artırımlara imkan vereceğini düşünmeye devam ediyor” dedi.

Yellen, Fed’in 4 trilyon doları aşan bilançosunu daraltmaya büyük ihtimalle “bu yıl” başlayacağını da ifade etti.

Fed başkanı, mevcut tahminlere göre politika faizinin ekonomiyi ne destekleyecek ne de örseleyecek bir düzey olan nötr seviyeye ulaşması için “pek de fazla yükselmesi gerekmeyecek” ifadesini de kullandı.

Fed ABD ekonomisinin gevşek, destekleyici bir para politikasına ihtiyaç duyduğunu değerlendirdiği için, önceki yıllara kıyasla daha düşük bir nötr faiz merkez bankasının faiz artırım hızını yavaşlatabileceğine işaret ediyor.

Ancak Yellen Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komisyonu’na yaptığı açıklamada ABD ekonomisinin para politikasında kademeli sıkılaştırmanın devam etmesini kaldırabilecek güçte olduğuna da dikkat çekti.

Yellen sunumunun ardından siyasetçilerin sorularına verdiği cevaplarda bilançonun daraltılmasının piyasalarda “pürüzsüzce gerçekleşeceğini” ifade etti.

Fed’in bilançosu 2007-2008 krizi sonrasında başlattığı varlık alım programıyla hızla büyüyerek 4 trilyon doları aştı. Bilançonun küçültülmesi itfası gelen varlıkların sadece bir kısmını yeni menkul kıymet alımına yönlendirilmesiyle başlayacak. Böylece Fed’in ekonomik krizde başlattığı politikalardan sonuncusu da kaldırılmış olacak.

(Haberi çeviren Can Sezer; Redaksiyon Nevzat Devranoğlu)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/ekonomik-indikat%C3%B6r-haberleri/fed-faiz-art%C4%B1r%C4%B1m-ve-bilan%C3%A7o-daraltma-planlar%C4%B1na-de%C4%9Fi%C5%9Fiklik-yapmadan-devam-ediyor,-ancak-enflasyon-temkinli-olmay%C4%B1-gerektiriyor-yellen-498665

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla