Paylaş

Haberler

Fed politika yapıcılarının zayıf enflasyon konusunda endişeleri artıyor

Fed politika yapıcılarının zayıf enflasyon konusunda endişeleri artıyor

Fed politika yapıcılarının zayıf enflasyon konusunda endişeleri artıyor

WASHINGTON, 17 Ağustos (Reuters) – ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yaptığı son politika toplantısının tutanakları, politika yapıcıların son dönemdeki düşük enflasyon konusunda daha temkinli olduklarını ve bazı üyelerin enflasyon trendinin geçici olduğu netleşene kadar faiz artırımını durdurmak istediklerini gösteriyor.

Fed’in dün açıklanan 25-26 Temmuz tarihli toplantı tutanakları Fed’in 4.2 trilyon dolarlık hazine tahvili ve ipoteğe dayalı menkul kıymet portföyünü azaltmaya hazır olduğunu gösterdi.

Tutanaklara göre, faiz oranlarının aynı kalmasına oy birliğiyle karar verilen toplantıda düşük enflasyonla ilgili uzun tartışmalar yapıldı.

Şubat ayında yüzde 1.8 iken Haziran’da 1.5’e gerileyen enflasyon, beş yıldan uzun süredir yüzde 2 hedefinin altında kalıyor.

Fed’in toplantı tutanaklarına göre “Pek çok katılımcı … enflasyonun beklediklerinden daha uzun süre yüzde 2’nin altında kalabileceği ihtimalini gördü ve bazıları enflasyon görünümündeki risklerin aşağı yöne eğimli olabileceğine işaret etti.”

Ekonominin ılımlı bir şekilde büyümesine ve işsizlik oranının Temmuz’da yüzde 4.3’e gerileyerek Mayıs’ta gördüğü 16 yılın dip seviyesini tekrarlamasına rağmen, enflasyondaki gerileme, Fed’in parasal sıkılaştırma hızını azaltmak zorunda kalabileceği endişelerini artırdı.

Fed, bu yıl iki kez gecelik borçlanma faiz oranını yükseltti ve 2017 yılı bitmeden bir artış daha gerekeceğini düşünüyor.

Tutanaklara göre bazı üyeler, enflasyonun Fed’in hedefine doğru hareket ettiğine dair somut kanıtlar görülene kadar yeni faiz artışlarına karşı çıktılar.

Diğer üyeler ise daralan iş gücü piyasasını “tersine çevirmenin masraflı olabileceği” göz önüne alındığında, böyle bir gecikmenin enflasyonda fazla bir yükselmeye neden olabileceğine dikkat çekti.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ayşe Sarıoğlu)

Kaynak: http://tr.investing.com/news/ekonomik-%C4%B0ndikat%C3%B6r-haberleri/fed-politika-yapclarnn-zayf-enflasyon-konusunda-endiseleri-artyor-501062

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla