Paylaş

Haberler

Ham petrol fiyatları arz fazlası kaygılarıyla baskı altında

Ham petrol fiyatları arz fazlası kaygılarıyla baskı altında

Ham petrol fiyatları arz fazlası kaygılarıyla baskı altında

Investing.com – ABD merkezli ham petrol Çarşamba günü ABD’deki ham petrol üretimi ve arz fazlası ile ilgili kaygıların etkisiyle baskı altına girdi.

Eylül vadeli WTI ham petrolün varili 0,27% düşüşle 48,55 dolara geriledi.

Diğer yandan ICE Vadeli İşlemler Borsası’nda Ekim vadeli Brent petrolün varili 0,51% düşüşle 52,45 dolara geriledi.

Petrol fiyatları, ABD’de ham petrol üretiminin iki yılın en yüksek seviyesine çıktığının belirtilmesiyle baskı altına girdi.

ABD Enerji Bilgi Dairesi’nden gelen veriler, geçen hafta yurt içi toplam ham petrol üretiminin gün bazında 79.000 artış ile 9,5 milyon varile yükseldiğini gösterdi. Bu rakam Temmuz 2015’ten beri en yüksek seviye.

Bu veriler ABD enerji firmalarının üç haftanın ikisinde petrol sondaj çalışmalarını kesintiye uğrattığını gösteriyor. 18 Ağustos haftasında 5 sondaj kuyusunun kapatıldığı belirtildi. Böylece Baker Hughes petrol arazi hizmetleri firmasının söylediği gibi toplam sayım 763’e düştü.

Haftalık kuyu sayısı sondaj sanayisi için önemli bir barometre ve petrol üretimi ve petrol hizmetleri talebi açısından etkin bir role sahip.

Diğer yandan Eylül vadeli benzinin galonu 0,41% düşüşle 1,601 dolara gerilerken Eylül vadeli kalorifer yakıtı 0,94% düşüşle 1,605 dolara geriledi.

Eylül vadeli doğal gazın bir milyon BTU’su 0,2 sent düşüşle 2,873 dolara geriledi.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/ham-petrol-fiyatlar-arz-fazlas-kayglaryla-bask-altnda-501388

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla