Paylaş

Haberler

Ham petrol üç haftalık düşüşü sınırlı bir artışla geride bıraktı

Ham petrol üç haftalık düşüşü sınırlı bir artışla geride bıraktı

Ham petrol üç haftalık düşüşü sınırlı bir artışla geride bıraktı

Investing.com – Petrol fiyatları Cuma günü yükselişteydi. Önceki oturumdaki üç haftalık düşüşü geride bıraktı, ancak kazanımların ABD üretimi ve küresel finans piyasalarındaki risk isteksizliği kaygıları nedeniyle sınırlı devam etmesi bekleniyor. WTI ham petrol Eylül kontratı %0,21 yükselerek 46,46 dolar oldu.

Öte yanda, ICE Vadeli İşlemler Borsası’nda Brent petrol Ekim ayı kontratı %0,1 artış görerek bir varili 51,05 dolardan alıcı buldu.

Ham petrol fiyatları ABD hükümetinin bu hafta yerli üretimdeki artışın son iki yıldaki en yüksek değerine ulaştığını açıklamasıyla baskı altında olmaya devam etti.

Yine de, EIA’nin açıkladığı verilere göre ham petrol stokları 8,9 milyon varil seviyesine düştü. Bu art arda yedinci haftalık kayıptı.

Petrol fiyatları OPEC ve OPEC üyesi olmayanlar tarafından gerçekleştirilen üretim kesintisi ile ABD kayaç petrol üretiminin iptal edilmesi endişelerinden dolayı son haftalarda baskı altındaydı.

OPEC ve Rusya dahil olmak üzere, birlik dışından 10 üretici, küresel bir arz fazlasını azaltmak ve piyasayı dengelemek için, yılın başından 2018 Mart ayına kadar 1,8 milyon varili günlük olarak kesecekleri konusunda ortaklaştılar.

Ancak, şimdiye kadar, anlaşmaya taraf olmayan Libya ve Nijerya gibi üreticilerden dolayı yükselen arz ve ABD kayaç petrol üretiminde görülen amansız artıştan dolayı, küresel stok seviyeleri üzerinde bu anlaşmanın fazla etkisi olmadı.

Petrol tüccarlarının Perşembe akşamı Barselona’da kalabalık turist bölgesinin olduğu bir alana kamyonetin girmesiyle en az 13 kişinin ölürken, 100 kişinin de yaralandığı bilgisinin ardından hassasiyeti tavan yaptı.

Olayın sorumluluğunu IŞİD üstlendi.

Ek olarak, piyasa katılımcıları ABD yönetiminin politik ajandasını uygulama kabiliyetinin endişelerinin arttığı Washington’daki gelişmelere yoğunlaşmayı sürdürdü.

ABD Başkanı Donald Trump’ın haftasonu Virjinya’daki şiddet hakkındaki tartışmalı sözlerini protesto eden sekiz baş yönetici Çarşamba günü iki iş danışma konseyinden ayrıldı.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Gary Cohn Perşembe günü hakkında çıkan istifa söylentilerini reddetti. Yine de, söylentiler Donald Trump’ın karşısında kendi politik partisinden üyeleri de kapsayan büyüyen bir muhalefin altını çizdi.

Öte yanda Nymex’te, benzil vadeli işlemleri Eylül kontratı %0,51 kazanarak 1,598 dolar olurken, ısıtma yakıtı %0,21 yükseldi ve 1,585 dolar oldu.

Kaynak: http://tr.investing.com/news/emtialar—vadeli-%C4%B0%C5%9Flem-haberleri/ham-petrol-uc-haftalk-dususu-geride-brakt-ancak-yukselis-snrl-gor-501244

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla