Paylaş

Kripto Para Haberleri / Öne Çıkan Haberler

Kripto paralar nasıl yaratılır? Kripto para madenciliği nedir ?

Kripto paralar nasıl yaratılır? Kripto para madenciliği nedir ?

Kripto paralar ya da diğer adıyla sanal paraların sadece para yatırılarak mı elde edilir şeklinde çok sık sorulan sorular söz konusu olduğundan bu yazımız kripto para madenciliğini para yatırmadan nasıl edinebiliriz konusunda olacak.

Kripto aralar sadece para yatırılarak edinilen bir şey değildir. Bir kısmı sınırlı sayıda piyasaya sunulmuş olsa da bir kısmı da para yaratma işlemi sonucunda edinilebilir. Bu para yaratma işlemine madencilik (mining) denilir.

Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri  gerçekleştirme işleminin genel adıdır. Bu işlemleri yapmak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek donanımları ekran kartları ya da işlemciler üzerinde işlemleri gerçekleştiren kripto para ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir.

Sistemin ilk bloğunun adı “genesis block” olarak adlandırılmıştır ve 4 ocak 2009’da bitcoin adına üretilmiştir. Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve yeni para bloğu yaratan tarafından başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye sahip olmayan sisteme, para, istenildiği gibi dağıtık olarak girebilmektedir. Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar. Yeni paranın sisteme düzenli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir, madencilik ismi de buradan gelmektedir. Mevcut süreçte madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan bitcoin miktarını azalan ve öngörülebilir bir oranla üretmeye devam etmektedirler. Sistemde, toplamda 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir, ardından üretim süreci duracak ve madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecektir.

Madencilik örneği tabii olarak bitcoin üzerinden örneklendirilmiş olsa da birçok kripto paranın madencilik yolu ile elde edilmesi mümkündür. Her sanal paranın kendine has bir algoritması ve yazılımı söz konusu olduğundan bilgisayar üzerinde çalıştırdığı donanımlar da değişkenlik gösterebilir, bu yüzden madencilik işlemine başlamak gibi bir niyetiniz söz konusu ise hangi parayı kazacağınıza iyi karar vermenizi tavsiye ederiz.

Öte yandan madencilik konusunda belirtmemiz gereken bir başka durum ise, sanal paraların piyasada gördüğü talep ve sanal para sayısındaki artış ve değer kazanması gibi durumlar kazım süresinin uzamasına da sebep olur. İlk etapta bir günde kazdığınız miktarı belki de aylar sonra elde etmeniz gibi bir durum söz konusu olabilir. Tabi tüm bunların yanında kullanacağınız bilgisayarların sahip olduğu donanımlar da bu süre zarfının uzamasını ya da kısalmasını etkiler.

Madencilik hakkında verilmesi gereken bilgilerden bir tanesi de, bazı para birimlerinin madenciliği reddettiğidir. Bu yüzden hangi para hakkında çalışma yapmayı düşünüyorsanız önceden belirlemeniz gerekir.

Paylaş

Yorumlar

Email adresiniz diğer kişiler tarafından görünmeyecektir.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register

Araç çubuğuna atla